Saturday, October 24, 2015

Két klip

                   1. Leonard Cohen ~ Il Divo ~ Rodin



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


2. Rodin  ~  Tom Waits


Tuesday, October 13, 2015

Julia Wolfe

Antracit földek

Egy pennsylvaniai kisvárosban, Montgomeryville-ben nőttem fel - írja Julia Wolfe -.  Amikor odakerültünk, az út piszkos volt, a házat körülvevő erdők viszont végtelen természeti tereket adtak a játékhoz, télen a korcsolyázáshoz. 

A hosszú vidéki úton érhetjük el a főutat, a 309-est. Ha jobbra fordulunk (ezt az utat mindig elkerültük), Philadelphia városába érkezhetünk. De ha a 309-es úton balra fordulunk, akkor a bányavidékre, az antracit világába jutunk. Emlékszem a városok nevére, s noha nagyanyám Scrantonban élt, arrafelé, a mi kis városunktól északra olyan volt, mint a vadnyugat...

Erről a világról szól Julia Wolfe kompozíciója: Anthracite Fields.

Az első tételt (Foundation) idézem, amelyben a kórus azoknak a bányászoknak a nevét sorolja, akik egy bányaszerencsétlenségben meghaltak. De mert rengetegen voltak, csak a John keresztnevűeket, s ez sajátos ritmust és hangzást ad a minimálzenéhez.

A kompozíciót a Bang on a Can együttes adja elő.


Thursday, October 08, 2015

DJ Spooky

még egy kicsit

Paul Miller aka DJ Spooky zenéjéből bőven lehet hallgatni a YouTube-on. 

Az itt idézett kompozíció (a felvétel egy koncert része), bemutatja a szerzőt is, és fogalmat alkothatunk róla:  hogyan készül az elektronikus zene - élő hangszerek bevonásával...


David Griffith: Egy nemzet születése

Művek, viták ~ utóélet

Az első Ku-Klux Kant 1865. december 26-án Tennessee államban hat háborús veterán alapította.

1915-ben Atlantában újra alapította William Joseph Simmons metodista pap.

A Ku-Klux Klan a másság üldözésének emblematikus kifejeződése. Működése a bűncselekmények sora.

1915-ben készült David Griffith monstre - több, mint háromórás - filmje (The Birth of a Nation), amely óriási felháborodást és vitát váltott ki. A film elfogult, hamis és gyűlöletkeltő, különösen arányaiban, az amerikai történelem bemutatásában. Ugyanakkor az első példája a korai (néma) filmek között a tömegjelenetek fényképezésének, egyes történések pontos rekonstruálásának  (például a Lincoln elleni merénylet).

Kritikusai szerint az Egy nemzet születése propagandafilm, amely egyoldalúan mutatja be be az amerikai történelmet és az északiak, déliek és a színesbőrüek abban játszott szerepét, számos jelenete miatt egyértelműen rasszizmussal vádolható a film; ezenkívül egyesek szerint azt sugalmazza, mintha a Ku-Klux Klan lett volna képes igazán megőrizni a nemzet egységét. Már a maga korában is óriási tiltakozást váltott ki a nézőiből. Tüntetéseket is szerveztek a film ellen.

Ugyanakkor - filmtörténeti szempontból - Dziga Vertov és Eizenstein munkája mellé sorolják, de későbbi rokonságban van vele Leni Riefenstahl munkássága is.

A film az interneten teljes egészében megnézhető: ITT

A film zenéje, amelyet Griffith utólag feltett a néma filmre - nézetem szerint - olyan egyveleg, amely nem érezteti a film keménységét, inkább idilli hangsúlyokat ad.

Minden bizonnyal ez is oka lehet és ugyanakkor meglepő, hogy Paul D. Miller aka DJ Spooky zenét szerzett a film nyomán. Sőt magából a filmből is "remixet" készített. A zenének és a filmnek a Rebirth of a Nation (Egy nemzet újjászületése) címet adta, s - gondolom - ez mindent kifejez. A lemez 2015-ben jelent meg.

A zenét a Kronos Quartet adja elő.

A felvételről részletes tanulmány olvasható: ITT

A most negyvenöt éves DJ Spooky több diplomás kortárs zeneszerző. Dolgozott Xenakisszal, remixet készített Steve Reich szerzeményéből és a Sub Rosa kiadó archívumából válogatott nagyszerű mixet készített (Rhythm ~ Science) többek között Berio, Scelsi és Debussy nyomán, még a magyar Scola Hungarica felvételét is felhasználta.

Az alábbi videón az eredeti film néhány részlete látható DJ Spooky zenéjével.



Közben menéztem azt a több mint egyórás filmet, amit DJ Spooky a fenti filmből mixelt. Egyedülálló teljesítmény. A háromórás filmet lerövidítette, néhány helyen illusztrálta, részleteket körülrajzolt vagy kiemelt. Az eredeti film mondanivalója meglehet szelidült ugyan, de a problémák, a társadalmi feszültségek mindmáig megvannak. 




A film elejéről és végéről idézek rövid részletet.

      

Sunday, October 04, 2015


Egyszerű beszéd

Nevek ürügyén: Kierkegaard


Több mint egy éve egy kisfiú napi történései foglalkoztatnak. Unoka. Ami fontos és impresszív, az az őszinteség, amivel a világra néz. Ha a doktor megszúrja, sír! ha rámosolyognak - mosolyog! - jó kedvű és fogalmai nyílnak a világról. 

Egy szakembertől (Vekerdy Tamás) hallottam az imént, hogy a felnőttek nemigen érdeklik, mert a gyerekek közelebb vannak valamihez, ami valószínűleg a lényeg. Akkor hát az ember elveszti a lényeget? - ez lenne az élet?

Az ember egy elfuserált mutáció - ezt is hallottam már. Ráadásul mindazon csodák ellenére, amit véghezvitt.
                                      
                                          ***
Mostanában olyasmi történt velem megint, ami már századszor történik talán, de mindig izgalmas. Hogy mi adja az izgalmat? Hogy felfoghatónak érzem. Pontosabban kompetens nézetem születhet róla. Megyőződésem, hogy az inkompetens territóriumokon folydogáló monoton jajveszékelés nem vezet sehova;  mi több káros is. Nem bűn, inkább szánalmas.

Ennyi...
                                       
                                          ***


Valahol az interneten rátaláltam Samuel Barber zenéire, egy soklemezes kiadásra. Itt hallgattam meg az eddig teljesen ismeretlen opuszt: Kierkegaard imái. Sok keresés után találtam rá azokra az imarészletekre, amelyeket Barber válogatott, hogy zenét komponáljon rájuk.

Kierkegaard régóta érdekel. Egyfelől nagyon világos rezignáltsága (Vagy-vagy), azután az is, hogy a Don Giovannit szinte először ő értette meg, talán csak Casanova előzte meg, de ővele az előítélet óvatossá teszi az embert.

Egyszóval Kierkegaard világa az ember reménytelen állapota. Lényegileg. Persze belekapaszkodik olyasmibe, amit ifjúságnak szoktunk mondani, de ez nemigen vígasztalja.

S akkor most kiderül (számomra), hogy egy kötetnyi imát írt. Imákat istenhez, Jézushoz - mindegy. Imákat.

És egy pillanatban világossá lett számomra, hogy Kierkegaard ezekben az első megközelítésre talán együgyűnek gondolható imákban ugyanarról készít szöveget, ugyanarról ír, gondolkodik, mint a legelrugaszkodottabb eszmefuttatásaiban. Tükörképe azoknak. Olyanok vagyunk, hát keressünk egy fiktív fogódzót - istent. Semmit sem ismerünk meg - csak képzetet szül, fogalmat aligha - az ott marad a "filozófiai" csinálmányokban.  Haszontalanul. Érdekes hiábavalóságokként.

 A világ eseményeiről, azok vélt összefüggéseiről sokat beszélünk, tudásunk, pontosabban információnk  kevés. A napi rémségek szép lassan érintetlenséget. szülnek. Kierkegaard imái nem. Felfoghatók, okaikat átértjük - és így azután zene is lehet belőlük akár.
                                         
                               ***

Hát ennyi. Egyébként sokkal inkább szükségeltetik Kierkeagaard elfogulatlan, előítélek terén szűz olvasása és aztán rajta: világossá válik Barber borongós zenéje... 

[ Lásd még: ITT ]

Saturday, October 03, 2015

Samuel Barber

Prayers of Kierkegaard

2011-ben a West Hill Radio Archives nyolc lemezből álló lemezsorozatot adott ki Samuel Barber műveiből.



A sorozatban kapott helyet a Prayers of Kierkegaard című  körülbelül tizennyolc perces opusz.

Barber négy Kierkegaard ima szövegének részleteiből állította össze a négy tételes kompozíció szövegét.






A kiválogatott szövegek:


"ISTEN VÁLTOZATLANSÁGA"


Te VÁLTOZATLAN, kit senki és semmi meg nem vál­toztathat.... változatlansá­god megtanít, hogy saját érdekünkben, feltétel nélkül engedelmeskedve szavadnak nyugalmat találjunk, és megpihenhessünk változatlanságodban!  ...a  veréb nélkülözése is megindít, amit mi észre sem veszünk, egy ember sóhaja, mindez meghat téged, ó Végtelen Szeretet: de semmi meg nem változtathat,  ó, Változatlan!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"MENEDÉKÜNK"
 Úr JÉZUS KRISZTUS! Egész életedben kitartottál a szenvedésben, hogy engem is megments; ah, de mégsem múlt el szenvedésed ideje. Ugye, eltűröd ezt a szenvedést is, megmentőn és megváltón, a türelem szenvedését,  melyet én okoztam.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 "ÚRVACSORA ALKALMÁBÓL"
 MENNYEI ATYÁNK! Jól tudjuk: Te vagy, ki mind­kettőt megadja: az akarást és a cselekvést;  a vágyat is, mely magával ragad, hogy általad, Békéltetőnkkel és Üdvözítőnkkel közösségünket megújítsuk. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

"BŰNBÁNAT"
MENNYEI ATYÁNK ! ...  add, hogy a bűn soha többé ne uralkodhasson el rajtunk oly mértékben, hogy testet öltve újra neked kelljen kiragadnod minket a bűn mélyéről.