Friday, January 31, 2014

In memoriam

Egykori bejegyzés 2012 március l-én

Jancsó Miklós
a Klubrádióban...
[Beszélgetés-törmelékek (Neuman Gáborral)]
N.B. ~  Jancsó Miklós egyetlen másodpercnyi csendje többet mond, mint mai hatalmasságaink összes szövege...

Wednesday, January 22, 2014

 
   4’33”

Kortárszenei műsor a Fuga Webrádióban   Klikk ide!

2014. január 24-én, pénteken,  este hat órakor, élőben. A műsor az archívum [hang(t)ár!] segítségével bármikor meghallgatható.
A műsor az argentin származású német zeneszerző, Mauricio Kagel munkásságával foglalkozik. A roppant sokoldalú komponista mifelénk alig ismert, noha járt már Magyarországon, s nagy passióját be is mutatták. Könnyebb, játékosabb munkái mellett nagyívű opuszokat, operákat, rádiójátékokat, söt filmeket hozott létre.
Ebben a blogban többször foglalkoztam Kagel műveivel.
Bővebb információk és videorészletek: ITT,  ITTITT és ITT

Monday, January 20, 2014


Meghalt Claudio Abbado...







Abbado és Tarkovszkij

1983-ban a Borisz Godunov londoni előadásán dolgoztak együtt.



A Stéle (gyász-szimfónia) lemezborítója   








Egy próbarészlet: 
Abbado a gyász-szimfóniát próbálja Kurtággal 

Thursday, January 16, 2014

         4’33”

Kortárszenei műsor a Fuga Webrádióban   Klikk ide!

Első alkalommal 2014. január 17-én, pénteken este hat órakor élőben, de a műsor az archívum [hang(t)ár!] segítségével bármikor meghallgatható


Az első műsoróra témája John Cage munkássága. Természetesen egyetlen óra alatt képtelenség ennek a hatalmas életműnek a bemutatása. De arra talán alkalmas, hogy a hallgató benyomást szerezzen Cage zenéjéről és gondolkodásáról. Igyekeztem olyan művet is megszólaltatni, amely Cage-nek az egyes hangszerekhez (elsősorban a zongorához) való viszonyát mutatja. De több változatban megszólaltatom a híres Ryoanjit (bővebben lásd: ITT ), amely Cage zen érdeklődését is jellemzi.

A sorozat remélhetően péntekenként este hatkor folytatódik, eleinte a „nagyágyúkkal”, később azonban olyan szerzők bemutatásával, akiket talán még a kortárs zene iránt érdeklődők is újdonságként hallgathatnak majd.

Friday, January 10, 2014

Philip Glass ~ Robert Wilson

Einstein On The Beach

1975. Ebben az évben keletkezett ez a több, mint négyórás opusz. Különös, hogy a művet Wilson rajzai ihlették. Glass – ha úgy tetszik – ezeket a rajzokat „zenésítette meg”.

Most a párizsi Châtelet Színház mutatta be újra a művet, természetesen most is Bob Wilson rendezésében. A premieren a szerző és a rendező is megjelent.

Mi a sztori?
Nincsen sztori. A dolgokról szól. Cselekvés, látás, vétek, ítélet, szeretet.


A repetitív zeneirodalom egyik igen jelentős műve. Ami az irodalomban például Thomas Bernhard, az Glass a zenében, Wilson a látványban. Zene, mozgás, kevés ének, tánc. Látvány, vízió…